Tényleges tulajdonosok központi nyilvántartása
A 2021. évi XLIII. törvény elsődleges célja a társaságok tényleges tulajdonosának nyilvántartása. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a számlavezető bankoknak ezentúl jelenteniük kell a tényleges tulajdonosi adatokat a NAV által működtetett központi nyilvántartás felé, az adózási és számviteli szolgáltatóknak pedig ellenőrizniük kell az általuk azonosított tényleges tulajdonost a létrehozott központi nyilvántartás adataival.
Kik a tényleges tulajdonosok, az adatszolgáltatásra kötelezettek (ún. adatszolgáltatók)?
- Magyarország területén nyilvántartásba vett gazdálkodó szervezetek,
- Magyarország területén nyilvántartásba vett civil szervezetek (alapítvány, egyesület)
- Bizalmi vagyonkezelők,
- Részben állami tulajdonú szervezetek, amelyek legalább 25 százalék nem állami tulajdoni hányaddal rendelkeznek.
- Jogi személlyel vagy jogi személlyel nem rendelkező gazdálkodó szervezetek:
Az a természetes személy minősül tényleges tulajdonosnak, aki közvetlenül vagy közvetve a szavazati jogok vagy a tulajdoni hányad legalább 25 százalékával rendelkezik. A közvetett befolyás megállapítása során a Polgári Törvénykönyv szerinti meghatározás a mérvadó. Több tulajdonos esetén, amikor egyik tulajdonos részesedése vagy szavazati joga sem éri el a 25 százalékos mértéket, abban az esetben az a személy minősül tényleges tulajdonosnak, aki a meghatározó befolyással rendelkezik.
2. Alapítványok, egyesületek:
Tényleges tulajdonosnak minősül az a természetes személy, aki a vagyon legalább 25 százalékának a kedvezményezettje. Amennyiben nem jelöltek meg kedvezményezettet, az esetben a tényleges tulajdonos, aki érdekében az alapítványt létrehozták, illetve működtetik. Tényleges tulajdonosnak minősül a kuratórium tagja is.
3. Bizalmi vagyonkezelők:
A Pmt. értelmében tényleges tulajdonosnak tekintendő a vagyonrendelő természetes személy. A jogszabály nem kezeli azt az esetet, ha több vagyonrendelő van, tehát egyszerre több vagyonrendelő esetén az összes vagyonrendelő tényleges tulajdonosnak számít, függetlenül a vagyonrendelésük mértékére.
Ki és mikor kell, hogy adatot szolgáltasson?
A tényleges tulajdonosi adatokat elsőként a számlavezető bankok 2021. június 6-tól továbbították a NAV által működtetett központi nyilvántartás felé. Azon ügyfelek adatai kerültek továbbításra, amelyekkel 2021. január 1-jétől üzleti kapcsolatban álltak. A továbbiakban 2021. október 1-től a 2021-ben szerzett ügyfelek vonatkozásában rendes működés során rendszeresen fog megtörténni.
A nyilvántartás vezetése és működése
Az első rögzítés alkalmával az érintett szervezet nyilvántartási számot és egy ún. megbízhatósági „TT” indexet kap, amelynek kezdeti értéke az első adatrögzítéskor 10 pont. Ezen index a nyilvántartott szervezeteket adatszolgáltatási megbízhatóságuk alapján értékeli, ami a későbbiekben megváltozhat.
Amennyiben egy szervezet TT indexe 8 pont alá csökken, a tulajdonosok minősítése „bizonytalanná”, 6 pont alá csökkenés esetén pedig „megbízhatatlanná” válik. Mindkét esetben a szervezetnek lehetősége van arra, hogy a törvényi határidők betartásával megerősítse vagy módosítsa az adatait és így visszanyerje a 10 pontos, „megbízható” TT indexet. Erre „megbízhatatlan” kategóriába sorolás esetén 5 munkanapos határidő áll rendelkezésre, míg a „megbízhatatlan” minősítés esetén azonnal, „bizonytalan” minősítés esetén pedig 180 napot követően is, ha fennáll a minősítés, az esetben az érintett szervezet nevét, adószámát és minősítését a NAV közzéteszi. A megbízhatatlan minősítésű (azaz a 6 pont alatti TT indexszel rendelkező) szervezeteket a Pmt. szerinti szolgáltatók kötelesek magas kockázatú ügyfélként kezelni, és megtagadni a 4,5 millió forint feletti ügyleteik teljesítését.
A kedvezőtlen megbízhatósági indexük miatt negatív jogkövetkezményekkel szembesült szervezetek, ha a számlavezető bankjuknál tett intézkedéseik nem vezettek eredményre, panaszt nyújthatnak be a Pénzügyiminisztériumhoz.
Kik és mikortól férhetnek hozzá a nyilvántartás adataihoz?
A tényleges tulajdonosi adatokhoz a hatósági szereplők és a szolgáltatók 2022. február 1-től kapnak majd hozzáférést. Az általános betekintési lehetőség pedig 2022. július 1-től nyílik meg, és ezen időponttól állhatnak be a nem megfelelő adatminőségből adódó jogkövetkezmények is.
***
Amennyiben a tényleges tulajdonosi adatbázissal kapcsolatban bármilyen további kérdése merülne fel, forduljon bizalommal szakértőinkhez!