Külföldön fizetett áfa visszaigénylése
Külföldön fizetett áfa visszaigénylése: 2024. szeptember 30-ig él a határidő
A belföldi adóalanyok 2024-ben is élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy visszaigényeljék a más EU-tagállamokban, illetve néhány elismert harmadik országban rájuk jogszerűen áthárított általános forgalmi adót (áfa). A 2023-as naptári évre vonatkozó visszaigénylés határideje 2024. szeptember 30. E határidő jogvesztő, így ezen időpontot követően a 2023. évre vonatkozó kérelem benyújtására nincs lehetőség.
Mely országokból igényelhető vissza az áfa?
A visszaigénylés nemcsak az EU-s tagállamokra, hanem bizonyos Európai Unión kívüli országokra is érvényes. A magyar vállalkozások az alábbi Európai Unión kívüli országokból igényelhetik vissza az áfát:
- Svájc
- Liechtenstein
- Norvégia
- Törökország
- Szerbia
- Egyesült Királyság
Az áfa visszaigénylés feltételei
Az áfa visszatérítéshez két alapvető feltétel teljesülése szükséges:
Gazdasági jelenlét hiánya: A visszaigénylésre akkor van lehetőség, ha a magyar vállalkozásnak nincs állandó gazdasági jelenléte, azaz telephelye abban az országban, ahonnan vissza szeretné igényelni az áfát.
Áfalevonási jog: Csak azok a vállalkozások jogosultak visszatérítést kérni, amelyek belföldön gazdasági céllal letelepedtek és áfalevonási joguk van. Ez azt jelenti, hogy például az alanyi adómentes vállalkozások vagy kizárólag adólevonási joggal nem járó tevékenységet végzők nem nyújthatnak be kérelmet.
Milyen ügyletekre kezdeményezhető az áfa visszatérítése?
A kérelmet a visszatérítési időszakban teljesített termékbeszerzésekre és igénybe vett szolgáltatásokra lehet benyújtani. A másik országban teljesített termékértékesítésekre, szolgáltatásnyújtásokra és az importra felszámított áfa igényelhető vissza. Fontos azonban figyelembe venni, hogy ha az adott államban levonási tilalom érvényes az adott termékre vagy szolgáltatásra, akkor arra a külföldi adóalany sem jogosult visszatérítésre.
Az áfa visszaigénylés folyamata
Kérelem benyújtása EU-s tagállamokból
A közösség más tagállamaiból történő áfa visszaigénylés közvetett úton történik. A magyar adóalanyok 2024-ben a 24ELEKAFA jelű nyomtatvány segítségével nyújthatják be kérelmüket elektronikus úton a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV). Miután a NAV megkapja a kérelmet, azt 15 napon belül továbbítja a visszatérítésre vonatkozó tagállam illetékes hatóságához. Ez az eljárás nem tartalmaz részletes vizsgálatot a magyar adóhatóság részéről.
Kérelem benyújtása harmadik országokból
Amennyiben az áfa visszaigénylés harmadik országokra (például Svájc, Norvégia vagy az Egyesült Királyság) vonatkozik, a kérelmeket közvetlenül az adott ország adóhatóságához kell benyújtani. Ezekben az esetekben a kérelemhez a harmadik ország hatóságai által előírt formanyomtatványt kell használni, amelyet papír alapon vagy elektronikus úton is be lehet nyújtani, az adott ország szabályozása szerint.
Határidők
Az érintett tagállam adóhatósága a kérelem beérkezésétől számított négy hónapon belül köteles döntést hozni arról, hogy jóváhagyja vagy elutasítja a visszaigénylést. Amennyiben további dokumentumokra vagy információkra van szükség a döntéshez (hiánypótlás), ez a határidő akár nyolc hónapra is meghosszabbodhat.
Hogyan segíthet a Central Audit Consulting Kft. az áfa visszaigénylésben?
A Central Audit Kft. nemzetközi jelenlétének köszönhetően széleskörű támogatást tud nyújtani ügyfeleinek a különböző országokban történő áfa visszaigénylésben. A TGS Global hálózat tagjaként a cég társirodáin keresztül közvetlen hozzáféréssel rendelkezik a helyi szakértőkhöz, ezáltal biztosítva, hogy az ügyfelek gyorsan és hatékonyan jussanak hozzá a jogszerűen visszaigényelhető adóösszegekhez, minimalizálva az adminisztratív terheket.